Guidelines for Conducting a Literature Review and Presenting Conference Papers [HEAD]
HEAD. 2006; 3(1): 2-4

Guidelines for Conducting a Literature Review and Presenting Conference Papers

Elizabeth A. Herdman
School Of Nursing At Koç University, Istanbul

A literature review provides a solid background for a research paper and reveals a comprehensive knowledge of the literature. Apart from providing you with a useful overview of a particular subject area, a literature review is important for keeping you up to date with what is current in your field. There is no simple recipe for good conference presentations and scholars in different disciplines will take different approaches. Finally, the quality, of the literature review provides an academic with credibility in his or her field. This literature review and conference papers should be prepared very seriously. This paper will outline the nature and purpose of a literature review and present guidelines for how to conduct and write a literature review and also will give practical knowledge about preparing and presenting of good conference.

Keywords: Review, article; conference; presentation; writing.


Derleme Makale Yazımında, Konferans ve Bildiri Sunumu Hazırlamada Pratik Bilgiler

Elizabeth A. Herdman
Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu, İstanbul

Derleme makaleler belirli bir konunun yararlı bir ‘toparlaması’ olmanın yanı sıra, araştırmacıların uzmanlık alanlarındaki yenilikleri izleyebilmeleri açısından da son derece önemlidir. Bu tip çalışmalar araştırma makalelerine dayanak oluşturdukları gibi kapsamlı bir literatür taramasını da içerir. Başarılı bir konferans ya da bildiri sunumunun basit bir reçetesi yoktur ve farklı disiplinlerde çalışan akademisyenlerin de farklı yaklaşımları söz konusu olmaktadır. Bir akademisyenin kendi alanındaki prestijine katkıda bulunan bu yazıların ve konferans ya da bildiri sunumlarının özenle hazırlanmaları gerekir. Bu yazıda, derleme makalenin temel yapısı ile amaçlarının özetlenmesi, başarılı bir derleme yazı, konferans veya bildiri sunumu hazırlama ve bu bildirilerin sunumuna yönelik pratik bilgilerin iletilmesi amaçlandı.

Anahtar Kelimeler: Derleme, makale; konferans; bildiri; sunum; yazma.


Elizabeth A. Herdman. Guidelines for Conducting a Literature Review and Presenting Conference Papers. HEAD. 2006; 3(1): 2-4

Corresponding Author: Elizabeth A. Herdman, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar
 
Copyright © 2013
All rights of this website belong to KUHEAD